- Startsida
- Kunskapsbank
- Blogg
Google Search Console - Det sista viktiga verktyget har flyttats
Skrevs av Marcus Ceder den 29 mars 2019
Blogg
3 min
Blogg
3 min
Än har inte alla verktyg släckts ner och flyttat till det nya gränssnittet för Google Search Console, men nyss flyttades det sista verktyget som är av verklig betydelse.

Den 28:e mars 2019 släcktes verktyget ner för att hämta URL:er för indexering i gamla Google Search Console. Detta har länge varit till stor hjälp för alla som arbetar med SEO och vill få ändringar indexerade så snabbt som möjligt.
Den stora nackdelen med förändringen är att vi nu inte längre får se en lista med alla tidigare inskickade URL:er. Även möjligheten att välja om man enbart vill indexera angiven sida eller att Googlebot ska indexera samt följa länkar har tagits bort. Vi får helt enkelt lära oss att leva med det nya verktyget om inte dessa funktioner läggs till i framtiden.
För att skicka in URL:er för indexering i nya Google Search Console så kopierar man nu hela URL:en.
Detta görs i följande steg:
- Klistra in hela URL:en i rutan "Granska en webbadress på"

- Vänta på att rutan laddats och klicka på begär indexering

- Du kommer sedan att få upp ett meddelande om att indexeringen har blivit begärd. Om du skickar in många URL:er efter varandra kan du bli tvungen att skriva in captcha för att kunna skicka in fler. I det gamla verktyget fanns en gräns på 10 URL:er per dag och det ser ut som att gränsen för antalet URL:er du kan skicka in i nya gränssnittet också ligger däromkring (10-15 st per dag).
Idag har nästan alla delar i gamla Google Search Console flyttats till det nya under Söktrafik. Den enda delen som ännu inte visar upp meddelande om flytt är ”Internationell inriktning”. Under ”Googles index” finns bara ”Ta bort webbadresser” kvar som rent praktiskt inte har speciellt mycket användbarhet.
För att se information om söktrafiken måste du använda det nya gränssnittet. Om du ännu inte har använt överblicken för resultat och ser att raderna för genomsnittlig CTR och genomsnittlig position saknas så behöver du bara klicka på rutorna (rödmarkerade i bilden nedan). Detta framgår tyvärr inte helt tydligt.

I gamla Google Search Console under ”Genomsökningsåtgärder” finns ett par intressanta flikar kvar som ännu inte har flyttats över. Bland dessa är Genomsökningsstatistik den mest intressanta där du som bekant kan se antal genomsökta sidor per dag, antal kB som hämtas varje dag och tid som krävs för att hämta en sida i millisekunder.
Den kanske mest intressanta grafen ur optimeringssynpunkt är att se om sidhämtningarna blivit snabbare i samband med optimeringar för att förbättra hastigheten. Testverktyget för robots.txt samt delen ”Webbadressparametrar” ligger också kvar tills vidare. Dessa används inte speciellt ofta.
Vi kan enbart spekulera i om delen ”Web Tools” som ligger utanför Google Search Console kommer att få finnas kvar. Sannolikt kommer den också att omarbetas framöver.
I samband med flytten av indexeringsverktyget så kan vi nu konstatera att samtliga verktyg av betydelse har flyttats till det nya gränssnittet och vi kan i stort sett säga adjö till det gamla.

Läs mer om vårt erbjudande inom digital marknadsföring. 👈
Läs mer
Se alla våra nyheter
Blogg
5 saker du måste veta om SEO
Har du svårt att greppa vad SEO egentligen innebär och hur du ska lyckas uppnå önskat resultat? Det är du inte ensam om. I det här blogginlägget reder vi ut begrepp inom sökmotoroptimering och ger dig en överblick över de viktigaste delarna.
2min
Blogg
Öka synligheten på Instagram med SEO
SEO-anpassa din Instagram profil för att öka synligheten, på samma sätt som du anpassar innehåll på din hemsida.
3min
Blogg
SEO-checklista vid lansering eller migrering av ny hemsida
Vad behöver man egentligen tänka på för att inte tappa SEO-värde vid lansering av en ny hemsida?
4min
Nyhet
Toxic och NIBU inleder ny digital satsning och bygger en modern e-handelslösning i Litium
NIBU tar nästa steg i sin digitala utveckling och väljer Toxic som partner när de bygger en ny e-handelslösning i Litium. Målet är att skapa en snabb, tydlig och användarvänlig upplevelse för både B2B- och B2C-kunder samt förenkla interna flöden med en plattform som håller över tid.
3min
Blogg
Umbraco 17 – Del 2: Så planerar du din uppgradering
När en ny LTS-version släpps är det klokt att planera sitt nästa steg. I den här delen fokuserar vi på vad uppgraderingen till Umbraco 17 innebär i praktiken: hur versionerna påverkas, vad du bör tänka på innan du uppgraderar och när det är rätt läge att ta klivet beroende på vilken version du använder i dag.
4min
Nyhet
Nytt ramavtal stärker samarbetet mellan Toxic och Infranord
Efter flera års samarbete tar Toxic och Infranord nästa steg. Genom ett nytt ramavtal blir Toxic en långsiktig utvecklingspartner med ansvar för både nyutveckling och förvaltning av Infranords interna system – med fokus på modern front-end-utveckling och ett mer integrerat arbetssätt.
5min
Blogg
Sökordsstrategi: Så väljer du rätt nyckelord för din verksamhet
Att synas på Google handlar inte om tur. Det handlar om strategi. Med rätt sökord kan du nå rätt personer vid rätt tillfälle med ett budskap som faktiskt leder till affärer. Här går vi igenom hur du bygger en sökordsstrategi som gör mer än att driva trafik – den hjälper ditt företag att växa.
2min
Blogg
Umbraco 17 – Del 1: Vi går igenom nyheterna
Umbraco 17 är äntligen här och den nya LTS-versionen kommer med flera stora förändringar under huven. I den här första delen går vi igenom de viktigaste nyheterna: ett helt ombyggt backoffice, den nya TipTap-editorn, AI-stödet med MCP och andra förbättringar som gör Umbraco modernare, snabbare och smidigare att jobba i.
6min
Blogg
Vad är Generative Engine Optimization (GEO)?
AI håller på att förändra hur människor söker, upptäcker och fattar beslut på nätet. Verktyg som ChatGPT, Google Gemini, Perplexity och Bing Copilot ger redan svar direkt i sökresultaten utan att användaren behöver klicka sig vidare till en webbplats. För företag är det en ny verklighet. Det räcker inte längre att bara synas högt i Googles resultat. Du måste också bli vald av AI och det är här Generative Engine Optimization (GEO) kommer in i bilden.
4min
Nyhet
Essem Design tar varumärket ut i världen – lanserar global e-handel med ny design och UX
Essem Design tar ett stort steg framåt och lanserar en global e-handel som speglar företagets varumärke och vision. Den nya lösningen, framtagen tillsammans med Toxic, kombinerar inspirerande design, förbättrad prestanda och marknadsanpassad e-handel för hela Europa och USA.
3min
Blogg
Så förändrar AI B2B och arbetslivet – Oscars reflektioner kring Litiums och Microsofts senaste rapporter
AI är just nu ett av de mest omtalade områdena inom både affärsutveckling och arbetsliv. För att förstå var vi står idag och vad som väntar framåt har Oscar Salomonsson, affärsområdesansvarig för e-handel på Toxic Interactive Solutions, delat sina reflektioner kring två aktuella rapporter: The Rise of AI in B2B Digital Commerce från Litium och Working with AI: Measuring the Occupational Implications of Generative AI från Microsoft.
3min
Nyhet
Från Optimizely till Umbraco CMS – LRF:s plattformsresa
När Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) bestämde sig för att byta webbplattform handlade det om både kostnader, funktionalitet och framtida behov. Valet föll på Umbraco – en lösning som idag ger organisationen mer flexibilitet och en smidigare vardag.
4min
Blogg
PunchOut, PIM och e-handel – en komplett B2B-lösning med Shopspray
I dagens B2B-flöden – särskilt i Sverige där både företag och offentlig sektor har höga krav på automation och datakvalitet – räcker det inte med en snygg e-handel i frontend. För att leverera en sömlös och skalbar PunchOut-lösning krävs att tre centrala delar samverkar: ett PIM-system, en e-handelsplattform och kundens inköpssystem.
2min
Nyhet
Toxic bygger ny webb & e-handel för Beslag Design
Beslag Design, en ledande aktör inom beslag och inredningsdetaljer med egen produktutveckling, satsar tillsammans med Toxic på en ny digital plattform byggd på Litium. Satsningen omfattar en ny webbplats, en återförsäljarportal och ett kraftfullt PIM-system. Målet är att effektivisera interna flöden, centralisera produktdata och skapa en ännu smidigare köpupplevelse för återförsäljare och kunder.
2min
Nyhet
Tillgänglighet på agendan – allt fler företag vänder sig till Toxic
Intresset för digital tillgänglighet växer snabbt och många företag söker nu vägledning för att möta nya krav – men också för att skapa en mer inkluderande digital upplevelse. Hos oss på Toxic märks det tydligt.
3min
Blogg
Vad är PunchOut? Fördelar för B2B-företag och offentlig sektor
PunchOut gör det möjligt att koppla ihop kundens inköpssystem med leverantörens e-handel – och automatisera hela beställningsflödet. I detta blogginlägg går vi igenom hur tekniken fungerar, vilka fördelar den ger och varför allt fler företag och offentliga organisationer använder PunchOut i sin inköpsprocess.
3min
Guide
Din guide till effektiva systemintegrationer med EntityFlow
Har du flera system som inte kommunicerar med varandra på ett effetkivt sätt? Då är du inte ensam. Många företag brottas med ineffektiva arbetsflöden, manuell hantering och felaktig information helt i onödan. Med rätt systemintegration kan du minska risken för fel, frigöra tid och öka effektiviteten.
1min
Nyhet
Svensk Camping bygger ny branschwebbplats på Umbraco
Svensk Camping, tidigare känt som SCR, har gjort ett omfattande varumärkeslyft. I samband med lanseringen av en ny grafisk identitet bygger de nu en helt ny webbplats – ett uppdrag som genomförs tillsammans med Toxic. Resultatet blir en informativ och modern plattform för både bransch och medlemmar.
2min
Nyhet
Weland Solutions hyr utvecklingsteam från Toxic – får en extern utvecklingsavdelning med bredd, trygghet och driv
För att få fart på utvecklingen av sin portal, Weland HUB, valde Weland Solutions att hyra ett utvecklingsteam från Toxic. Med ett sammansvetsat team bestående av utvecklare, projektledare och affärsutvecklare får de nu både bredd, struktur och långsiktighet.
3min
Nyhet
Nordeka väljer Toxic som tillväxtpartner – inleder samarbete med revenue sharing-upplägg
Nordeka är ett nystartat svenskt skovarumärke med höga ambitioner och en tydlig vision: att förändra hur vi ser på fötter, skor och naturlig rörelse. Med starkt ambassadörskap från medgrundaren Isak Nyqvist har de snabbt gjort avtryck. Nu tar de nästa steg tillsammans med oss på Toxic.
2min
Nyhet
Vi är den enda svenska byrån som är nominerade till Umbraco Awards fyra år i rad!
För fjärde året i rad är vi på Toxic nominerade till Umbraco Awards och vi är den enda svenska byrån med den bedriften. Denna gång i kategorin “Best Cloud Solution” med webblösningen för NordGen – ett projekt där fokus legat på redaktionell frihet, effektivt arbetsflöde och långsiktig hållbarhet.
2min