Hoppa till huvudinnehållet
Toxic 6

Toxic blickar tillbaka på 2025 – ett år fyllt av energi, utveckling och höjdpunkter

2025 har varit ett år där mycket fallit på plats – tack vare modiga kunder, engagerade kollegor och ett gemensamt driv framåt. Vi har lanserat, firat, lärt oss och utvecklats tillsammans, i en tid som krävt både fokus och långsiktighet. När vi nu summerar året gör vi det med stor glädje över det vi har åstadkommit – och med ännu större nyfikenhet på allt som väntar under 2026. Här är några av de ögonblick som gjort 2025 till ett år att minnas på Toxic.

Vi har stått stadigt i en svängande marknad

2025 har varit ett år där många företag behövt navigera i osäkerhet men hos oss har riktningen varit tydlig. Vi har fortsatt framåt i sann Toxic-anda, med fokus på långsiktighet, kvalitet och nära relationer. Genom att hålla fast vid våra värderingar och vårt arbetssätt har vi kunnat växa, utvecklas och skapa stabilitet både för våra kunder och våra team. Det är något vi är väldigt stolta över.

En arbetsplats som vi är stolta över

Kulturen på Toxic framhålls alltid som unik – oavsett om du frågar medarbetare, kunder, partners eller andra som bara är på besök men 2025 är ett år som vi markerar med en extra stjärna. Vår årliga undersökning visar nämligen att alla medarbetare upplever att de blir bemötta med respekt, att stämningen på arbetsplatsen är god, att man trivs med sina kollegor och att uppskattning ges för goda arbetsinsatser. Alla medarbetare känner sig trygga i att säga ifrån vid mobbing, trakasserier eller kränkande särbehandling – och kanske det vi är mest stolta över; att alla medarbetare känner stolthet över att arbete på Toxic. Snacka om bra förutsättningar för ett 2026 som spränger gränser!

Och när vi summerar vårt eNPS-värde och resultatet av vår undersökning ligger våra resultat genomgående långt över branschsnittet inom samtliga områden och framför allt organisation, ledarskap, trivsel och trygghet. I flera delar överträffar vi tydligt de nivåer som normalt ses som starka inom tjänste-, tech- och konsultbranschen.

Wow, vad glada vi är för varenda en på Toxic.

Nya samarbeten som driver affär, teknik och resultat

Varje nytt samarbete innebär nya tekniska utmaningar, komplexa behov och möjligheten att bygga smarta, hållbara lösningar som skapar affärsvärde. Det är genom utmaningar som vi utvecklas. Därför vill vi passa på att säga tack till några av de kunder vi under året har inlett samarbeten med; KABE, Kläppen Ski Resort, Nordeka, Svensk Camping, NIBU och Beslag Design – tack för att ni pushat oss framåt och för att vi slipats sida vid sida för att kunna bygga en lösning för nutid och framtid. Ni har alla starka varumärken med höga ambitioner och vi är stolta över att få arbeta tillsammans med er. Tack!

Starkt kundfokus som ger mätbara resultat

Vår ambition att vara Nordens mest kundorienterade byrå är en långsiktig strategisk målsättning – och något vi med stolthet kan se resultat av. Våra mätningar av kundnöjdhet och NPS visar nivåer som ligger högt i jämförelse med branschens riktvärden. Det är ett kvitto på förtroende, kvalitet och starka samarbeten och något vi känner stor stolhet över.

Samtidigt nöjer vi oss inte där. För oss är hög kundnöjdhet inte ett slutmål utan en utgångspunkt. Genom kontinuerlig uppföljning, nära dialog och ett strukturerat förbättringsarbete fortsätter vi att utveckla våra leveranser och våra relationer. Vårt fokus är långsiktiga partnerskap där vi skapar affärsnytta, löser verkliga problem och är en närvarande, transparent och ansvarstagande partner över tid.

Under kommande år fortsätter vi att höja ribban – tillsammans med våra kunder.

Vi firar årets lanseringar med stolthet

Under året har vi gått i mål med flera digitala lösningar som stärker våra kunders affär, synlighet och långsiktiga utveckling. Bland annat har vi lanserat webbplatser för Infranord, Vestum, Industrireklam, Pulsen fastigheter och KABE, för att nämna några.

Vi har också lanserat nya e-handelslösningar för Multeral, Nilörn, Norrviken och Skandinaviska Områdesskydd samt arbetat nära Lindab med digital marknadsföring som levererat tydliga och mätbara resultat. Varje uppdrag har bidragit med nya perspektiv, värdefulla insikter och lärdomar som stärker oss i kommande samarbeten. Tack för förtroendet vid stora och små lanseringar, säger vi till både nya och gamla kunder. Utan er inget oss.

Vi har befäst vår närvaro i Göteborg med större lokaler

Under året har vi tagit ett viktigt steg i vår etablering på västkusten genom att flytta in i nya, större lokaler i Göteborg. Det nya kontoret ligger högst upp på Mässans Gata 8 med utsikt över Scandinavium och Ullevi och erbjuder moderna arbetsytor, generösa sociala ytor och en terrass som blivit en naturlig plats för både möten och kreativt arbete.

Satsningen är en del av vårt långsiktiga arbete med att finnas nära våra kunder och medarbetare i regionen. Här delar vi byggnad med flera aktörer inom kommunikation och affärsutveckling, något som bidrar till en inspirerande miljö.

Umbracokalaset 2025

I oktober arrangerade vi Umbracokalaset, tillsammans med våra vänner på Obviuse och Umbraco. En heldagskonferens där utvecklare, designers och digitala strateger samlades för att utforska, lära och fira allt som är Umbraco.

Toxic representerades av Alice Göthberg, som pratade tillgänglighet i Umbraco-projekt, Anette Wold Ylenstrand, som delade erfarenheter från ett av våra e-handelsprojekt och Daniel Andersson och Hannes Jagborn Rudfeldt, som visade upp vårt Umbraco Cloud-projekt med Wimso.

Vi nominerades till Umbraco Awards för fjärde året i rad

Vi gjorde det igen – blev nominerade till Umbraco Awards för fjärde året i rad, den här gången för vår lösning för NordGen. Ett projekt där vi tillsammans med kunden har byggt en stabil och framtidssäkrad plattform med stort fokus på redaktörsvänlighet, effektiva arbetsflöden och hållbar förvaltning över tid.

Att ta plats bland finalisterna år efter år och dessutom som den enda svenska byrån fyra år i rad, är ett styrkebesked. Det speglar vår långa erfarenhet av Umbraco, vår djupa tekniska kompetens och vårt konsekventa fokus på kvalitet i varje leverans.

Vi är stolta över att vara vassast i branschen på Umbraco – och ännu mer motiverade att fortsätta utveckla plattformar i absolut framkant tillsammans med våra kunder.

Vi har välkomnat åtta digitala stjärnor

En av årets största glädjeämnen är att vi har fått välkomna åtta nya kollegor till Toxic. Var och en har bidragit med sin energi, sin erfarenhet och sina perspektiv och tillsammans har de gjort 2025 både roligare och starkare för oss som team.

Vi är väldigt glada över att ha fått välkomna Josef K, Josef P, Casandra, Peter, Christopher, Sebastian, Petter och Linus ombord.

I den här nyheten kan du läsa mer om deras första tid hos oss, vad som fått dem att trivas och vilka projekt som redan hunnit göra avtryck.

Kundbesök som gett nya perspektiv

Under året har vi haft förmånen att besöka flera av våra kunder för att göra hemma hos-reportage. De har bestått av möten där vi fått kliva in i våra kunders världar och ta del av både historia, nutid och framtidsambitioner. Att bli inbjudna att lyssna, ställa frågor och få ta del av verksamheten på plats är något vi ser som en stor ära.

Vi har besökt Gnosjö Automatsvarvning, Ravema, Hooks Herrgård, Lantbrukarnas Riksförbund och Golvabia och på nära håll fått se människorna som driver utvecklingen framåt. Dessa möten ger oss nya perspektiv, fördjupar våra relationer och stärker vår förståelse för våra kunders verklighet. Vi är stolta över förtroendet och ser fram emot att fortsätta lyfta fler kundberättelser under kommande år.

Ett år fullt av firande och gemenskap

Under året har vi samlat både kunder och kollegor för festligheter. I Anderstorp och Göteborg bjöd vi in våra kunder till After Works fyllda av samtal, skratt och riktigt god mat och årets kickoff gav oss ny energi genom workshops, aktiviteter och vårt klassiska White Party. Vi har även åkt på skidresa till Kläppen, firat sommaren med sommarfest och deltagit i Umbraco-konferensen Codegarden.

För att runda av året samlades hela vårt goa Toxic-gäng för julfest och en chans att fira allt vi skapat tillsammans. Och nu när vi närmar oss ett nytt år känns det fint att bära med sig all den gemenskap, inspiration och glädje som präglat 2025. Och med det sagt…

God jul och gott nytt år önskar vännerna på Toxic 💚

Läs mer

Se alla våra nyheter

Bildbank 2025 1 175

Blogg

Därför bör du sluta stressa över din AI-ranking

Frågan dyker upp överallt: “Hur rankar vi i ChatGPT?” Det är en bra fråga eftersom AI-sök börjar bli en viktig kanal för digital marknadsföring och ingen vill riskera att halka efter. Men innan du anlitar någon som lovar att “optimera din AI-ranking” behöver du veta något. Det finns ingen riktig ranking.

Autumn 25 009

Blogg

När behöver organisationer bygga om eller göra om sin webbplats?

Många organisationer använder sin webbplats i många år utan större förändringar. Det är sällan ett problem i sig – en webbplats behöver inte byggas om bara för att den är gammal. Problemet uppstår när tekniken, innehållet eller besökarnas behov har förändrats mer än webbplatsen har hunnit med. Det är inte alltid lätt att själv se var gränsen går mellan "det här kan vi laga" och "det här kräver att vi bygger om från grunden". Här är fyra tecken värda att ta på allvar.

Autumn 25 230

Blogg

Vanliga problem på stora webbplatser och hur de kan lösas

Ju mer en webbplats växer, ju svårare blir den att hantera – både för de som besöker den och de som arbetar i den varje dag. Det som en gång var en tydlig struktur med några få sektioner blir med tiden hundratals sidor, otaliga underkategorier och innehåll som lagts till i omgångar under flera år utan en gemensam plan. Resultatet märks sällan på en gång, utan det smyger sig in tills en dag besökaren inte längre hittar det den söker, medan redaktören inte längre vet var något ska ligga. Nu ska vi gå igenom några av de vanligaste problemen på stora webbplatser och vad som faktiskt brukar lösa dem.

Autumn 25 270

Blogg

Därför väljer många organisationer att byta CMS

Ett CMS, ett content management-system, är verktyget en organisation använder för att publicera och uppdatera innehåll på sin webbplats. De flesta organisationer valde sitt CMS för länge sedan (ofta för fem, tio eller femton år sedan) och har sedan byggt vidare på det år efter år. Med tiden blir det svårare att leva med valet man en gång gjorde. Licenser blir dyrare, redaktörer får allt svårare att jobba i systemet och det som en gång kändes flexibelt börjar kännas som ett hinder. Låt oss gå igenom några av de vanligaste anledningarna till att organisationer väljer att byta CMS och vad de oftast vill uppnå med bytet.

Autumn 25 041

Blogg

Vad krävs av en bra IR-webb?

Förtroende är det som avgör hur ett börsnoterat bolag uppfattas av investerare, analytiker och aktieägare. Mycket av det förtroendet byggs eller tappas på webben. En IR-webb (Investor Relations), är den plats dit investerare, analytiker och aktieägare vänder sig när de vill förstå hur bolaget mår och vart det är på väg. För ett börsnoterat bolag är webbplatsen inte bara en kommunikationskanal, det är en del av hur bolaget lever upp till sin informationsplikt gentemot marknaden. Om en IR-webb är svår att navigera eller saknar rätt information kostar det mer förtroende än man tror. I detta blogginlägg går vi därför igenom vad en IR-webb faktiskt behöver innehålla och vad som skiljer en bra IR-webb från en som bara finns där av plikt.

Toxic GBG Bildbank 240424 LOW 55

Blogg

Annonstexter som konverterar: vad som faktiskt gör skillnad

De flesta som vill förbättra sina annonser börjar fel. De skriver om rubriker, byter bilder, testar nya CTA. Och visst, det kan ge effekt men det är sällan där den stora skillnaden ligger. När en annons inte konverterar handlar det oftare om att något i kedjan efter klicket inte fungerar. Annonsen är bara början. Det här är vad som faktiskt avgör om en annons konverterar.

DSC07122

Nyhet

Fyra svenskar utsågs till Umbraco MVP 2026. En av dem är vår kollega Daniel Andersson!

Förra veckan reste vi till Köpenhamn för årets upplaga av Codegarden, Umbracos årliga konferens och den naturliga samlingspunkten för hela det globala Umbraco-communityt. Två dagar av talks, Umbraco Awards och den där speciella stämningen som uppstår när folk som brinner för samma sak befinner sig i samma rum. Det var där nyheten kom: vår kollega Daniel Andersson utsågs till Umbraco MVP för 2026.

Autumn 25 151

Nyhet

Toxic firar 30 år med stark tillväxt, god lönsamhet och högt förtroende från både kunder och medarbetare

I år firar Toxic 30 år som digital partner till företag med behov av webb, e-handel, kundportaler, systemintegrationer och digitala affärslösningar. Efter tre decennier i en bransch som ständigt förändras fortsätter vi att växa, med starka resultat, god lönsamhet och ett högt förtroende från både kunder och medarbetare.

Toxic Oscar Salomonsson 5 (1)

Blogg

Det självspelande pianot inom B2B – Läs mer om rapporten Nordic Digital Commerce in B2B 2026

Nordens B2B-företag har passerat en tydlig vändpunkt. Litiums tionde upplaga av Nordic Digital Commerce in B2B 2026 visar att 81 procent av Nordens B2B-bolag idag möjliggör försäljning genom digitala kanaler, att digital försäljning i snitt står för 31 procent av intäkterna och att 58 procent planerar att öka sin budget för digital handel under det kommande året. Diskussionen handlar inte längre om huruvida man ska digitalisera sin försäljning – utan om hur man tar nästa steg.

Markvaruhuset

Nyhet

Markvaruhuset väljer Toxic för ny e-handelsplattform i Litium

Att bygga e-handel för en aktör som säljer till både företag och privatpersoner – med olika flöden, olika logik och höga krav på integration mot affärssystem – är ett projekt som ställer höga krav på rätt teknisk partner. Markvaruhuset har valt Toxic för det uppdraget.

DSC09055 2

Nyhet

Femte gången gillt – vi är nominerade till Umbraco Awards 2026!

Vi är väldigt glada över att ännu en gång vara nominerade till Umbraco Awards. I år är vi nominerade i kategorin Best Cloud Solution med vår lösning för KABE AB.

Pexels Tara Winstead 8386440

Blogg

Vad är Meta Andromeda och hur påverkar det din annonsering?

Annonserar du på Instagram och Facebook? Då har du säkert märkt att annonserna inte riktigt fungerar som förut. Plötsligt verkar vissa annonser nå rätt personer medan andra försvinner i flödet. Vad ligger bakom förändringen och vad innebär det för dig som annonserar? Vi reder ut det.

Autumn 25 002

Nyhet

Fyra webbplatser i en lösning – ny digital plattform för Atle

För att skapa en mer flexibel, skalbar och redaktörsvänlig webbmiljö har Atle valt Toxic som digital partner. Tillsammans utvecklar vi nu en ny webbplattform i Umbraco som samlar flera bolag i en gemensam lösning ochskapar skalfördelar i linje med bolagets tillväxtstrategi.

3D3A4787

Nyhet

Toxic utses till Umbraco Contributing Platinum Partner 2025

Toxic fortsätter att stärka sin position inom Umbraco och har nu utsetts till Umbraco Contributing Platinum Partner 2025 – en internationell utmärkelse som lyfter fram partners som aktivt bidrar till att utveckla och stärka hela Umbraco-ekosystemet.

Hero Offert

Nyhet

Toxic inleder långsiktigt samarbete med Qvalify inom SEO och Google Ads

Qvalify är ett av Sveriges ledande företag inom ISO-certifieringar, inspektioner och besiktningar. Med över 30 års erfarenhet hjälper de organisationer att stärka kvalitet, effektivitet och trygghet genom certifiering av ledningssystem, utbildningar samt olika typer av granskningar. För att öka synligheten och skapa tydligare resultat kring sina utbildningar och certifieringar har Qvalify valt Toxic som långsiktig partner inom SEO och Google Ads.

Autumn 25 048

Blogg

SEO för B2B – så når du rätt beslutsfattare i sökresultaten

Att arbeta med SEO för B2B är en helt annan spelplan än att optimera för konsumenter. Beslutsprocessen är längre, fler personer är inblandade och varje affär är ofta värd mycket mer. Det betyder att varje klick från rätt person kan vara ovärderligt, medan fel trafik riskerar att bli bortkastad tid. På Toxic jobbar vi dagligen med B2B-företag och vet hur man anpassar strategin för att nå just de beslutsfattare som kan fatta beslut.

DSC07489

Nyhet

Sebastian Pierre tillbaka på Toxic – i rollen som utvecklare och konsultchef

Med lång erfarenhet inom programmering och ett tydligt intresse för ledarskap är Sebastian nu tillbaka på Toxic i rollen som utvecklare och konsultchef. I denna intervju får du lära känna honom bättre, höra om hans resa in i IT-branschen och hur det känns att vara tillbaka på Toxic igen.

Fredrick F U9 Prasawlc Unsplash

Nyhet

Toxic inleder samarbete med Meson Group kring webb och PIM på Litium

Meson Group, som är en del av Indutrade, är en ledande leverantör av ventiler och flödeskontrollprodukter till den globala marina industrin. Med huvudkontor i Laholm, säljkontor i Europa och Asien och ett stort nätverk av distributörer arbetar Meson med tekniskt avancerade produkter och omfattande informationsflöden. För att stärka sin digitala närvaro och skapa en mer skalbar hantering av produktdata har de valt Toxic som partner för att ta fram en ny global webbplats och implementera Litium PIM.

Autumn 25 012

Blogg

Så gör du en SEO-hälsokontroll av din webbplats

Precis som en bil behöver service för att prestera på topp behöver din webbplats regelbundet ses över. En SEO-hälsokontroll avslöjar både tekniska och innehållsmässiga hinder som kan hindra dig från att nå topplaceringarna i Google och hjälper dig prioritera rätt insatser för bättre synlighet.

DSC08187 2

Nyhet

Åtta nya kollegor och ett Toxic som fortsätter utvecklas

2025 har varit ett år fullt av rörelse på Toxic. Nya kollegor har klivit in i våra team, tagit plats i projekten och snabbt blivit en del av kulturen som gör oss till just oss.

Autumn 25 205

Blogg

Sökordsstrategi: Så väljer du rätt nyckelord för din verksamhet

Att synas på Google handlar inte om tur. Det handlar om strategi. Med rätt sökord kan du nå rätt personer vid rätt tillfälle med ett budskap som faktiskt leder till affärer. Här går vi igenom hur du bygger en sökordsstrategi som gör mer än att driva trafik – den hjälper ditt företag att växa.