Hoppa till huvudinnehållet
Bildbank 62

SEO-checklista vid lansering eller migrering av ny hemsida

Vad behöver man egentligen tänka på för att inte tappa SEO-värde vid lansering av en ny hemsida?

Har du idag en etablerad webbplats och står inför en större uppgradering? Kanske ett byte av CMS med tillhörande förändring av hela webbplatsstruktren? Då är sannolikheten stor att din webbplats tappar placeringar på Google om det inte görs åtgärder för att inte förlora befintligt upparbetat SEO-värde.

Syftet med denna artikel är att du ska få en checklista för att minimera obehagliga överaskningar när övergången sker till den nya webbplatsen.

Att tänka på före lansering 

1. Blockera staging-servern för sökmotorer.

Om den nya webbplatsen ligger olanserad på en staging-server så se till att denna INTE under några omständigheter kan bli indexerad i Google och andra sökmotorer med hjälp av robots.txt eller serverinställning som blockerar sökbottar.

Detta görs enkelt genom att i robots.txt lägga in:

User-agent: *

Disallow: /

2. Matcha gamla URL:er mot motsvarande nya URL:er på den nya sajten.

Ta reda på hur den nya strukturen kommer att se ut i förväg så att en fullständig matchning finnas redo. Det är lämpligt att du exempelvis gör en lista i Excel med gamla URL:er i ena kolumnen och nya URL:er i den andra brevid så att det går lätt att importera sedan.

Det går att använda verktyg som exempelvis Screaming Frog SEO Spider eller SEMRush för att få ut en komplett URL-lista om ni inte redan har en tillgänglig sitemap.

RegEx är din vän när det gäller att fånga upp URL:er. Om du exempelvis byter kategorinamn på den nya webben, men behåller strukturen för produktsidorna.

I dessa fall kan du lägga in följande:

^sv/gammalproduktkatalog/(.*) till /sv/nyproduktkatalog/$1

Om du nu går in på den gamla URL:en /sv/gammalproduktkatalog/produkt1 så kommer du att hamna på /sv/nyproduktkatalog/produkt1 som nu är produktens nya URL. Detta är till stor hjälp om man effektivt vill lägga in redirects som pekar mot den nya katalogstrukturen. Detta förutsätter dock att 301-verktyget har RegEx-funktionalitet.

3. Lägg upp en anpassad 404-sida

Se till att det finns en 404-sida som inte är standard för webbservern eftersom dessa brukar vara allmänt fula och ohjälpsamma. Oavsett hur mycket man förbereder inför en migrering/lansering så finns det alltid något som kan gå fel. Därför är det viktigt att ha en 404-sida som länkar ut till åtminstone startsidan så att besökare som hamnar där får någonstans att ta vägen tills problem(en) är lösta.

4. Kontrollera taggar för SEO

Glöm inte att kontrollera att främst title-taggen och meta description finns med på de nya sidorna. Kontrollera även andra taggar såsom alt-taggar, h1:or, schema.org-taggning etc.

Glöm inte att kontrollera och uppdatera canonical-taggar så att inte dessa pekar mot gamla sidor som inte finns kvar.

5. Se till att webbplatsen finns inlagd i Google Search Console

Google Search Console är utan tvekan en av dina bästa vänner när det gäller att upptäcka fel vid både större och mindre förändringar på webbplatsen. Håll extra koll på antalet indexerade sidor och genomsökningsfel och sortera dessa efter datum så att ni kan se vilka problem som är kopplade till migreringen och vilka som funnits sedan tidigare.

6. Ta ut en komplett lista över befintliga länkar från Majestic SEO, Ahrefs eller annat länkverktyg.

Inför migreringar av webbplatser är det viktigt att ha full koll på externa länkar. Oftast ska dessa redan vara uppfångade med hjälp av redirects för den befintliga webben, men det kan finnas länkar från tidigare migreringar som eventuellt har missats. Det kan alltså vara ett bra tillfälle att fånga upp dessa när ändå hela webbplatsen ses över.

Att tänka på efter lansering

  1. Glöm inte att direkt ändra i robots.txt eller i serverinställningar så att sidorna inte blockeras efter lansering om ni använt er av en staging-server! Detta glöms ofta bort!
  2. Ni kan använda Screaming Frog SEO Spider efter migrering för att kontrollera att det inte finns några interna 404 eller andra fel (exempelvis sidor som triggar 500-errors).
  3. Kontrollera webbplatsens hastighet efter lansering med hjälp av Google Pagespeed Insights, Pingdom Tools och GTMetrix för att upptäcka eventuella flaskhalsar.
  4. Kontrollera webbplatsen i Google Search Console. Tänk på att Google Search Console är fördröjt. Ha därför som rutin att bevaka i minst 7 dagar efter migreringen/lansering för att vara hyfsat säker på att alla fel kopplade till lanseringen har upptäckts.

Andra viktiga punkter att tänka på

1. Kör ni annonser på Google Ads?

Tänk på att gclid inte följer med om annonserna länkar till URL:er som gör 301-redirects (eller 302). Detta innebär att spårningen i Google Ads kommer att sluta fungera för exempelvis konverteringar och andra uppsatta mål. I Google Analytics kommer man heller inte att kunna se någon trafik från Google / CPC eftersom den kommer att ligga under Google / Organisk. Därför är det viktigt att alltid byta till rätt URL i annonserna. Om ni använder Google Shopping så se till att produktkatalogen återspeglar de nya URL:erna!

2. Glöm inte bort att lägga in spårningsscript på den nya hemsidan

Lägg in Google Tag Manager, Google Analytics och andra spårningsscript för exempelvis remarketing och e-handelspårning i kassan så att detta fungerar vid lansering. Glöm inte att testa!

3. Kontrollera Google Analytics och/eller Google Tag Manager

Har ni uppsatta mål i Google Analytics som triggas av URL:er? Se till att uppdatera dessa om de har ändrats! Om ni byter från HTTP till HTTPS så se till att ändra detta i inställningarna. Kontrollera Google Tag Manager. Har ni satt upp triggers baserade på URL:er? Se till att dessa uppdateras vid migreringen om de har ändrats.

Om du följer ovanstående checklista bör lanseringen av din nya hemsida bli relativt smärtfri.

Läs mer om vårt erbjudande inom SEO. 👈

Läs mer

Se alla våra nyheter

5 Saker Du Måste Veta Om Seo Hero

Blogg

5 saker du måste veta om SEO

Har du svårt att greppa vad SEO egentligen innebär och hur du ska lyckas uppnå önskat resultat? Det är du inte ensam om. I det här blogginlägget reder vi ut begrepp inom sökmotoroptimering och ger dig en överblick över de viktigaste delarna.

Dsc 1981 2

Blogg

Öka synligheten på Instagram med SEO

SEO-anpassa din Instagram profil för att öka synligheten, på samma sätt som du anpassar innehåll på din hemsida.

IMG 3667

Blogg

Den digitala kundtjänsten

Vi förklarar hur chatbottar fungerar som ett hjälpmedel i den digitala kundtjänsten.

Bildbank 2025 1 175

Blogg

Därför bör du sluta stressa över din AI-ranking

Frågan dyker upp överallt: “Hur rankar vi i ChatGPT?” Det är en bra fråga eftersom AI-sök börjar bli en viktig kanal för digital marknadsföring och ingen vill riskera att halka efter. Men innan du anlitar någon som lovar att “optimera din AI-ranking” behöver du veta något. Det finns ingen riktig ranking.

Autumn 25 009

Blogg

När behöver organisationer bygga om eller göra om sin webbplats?

Många organisationer använder sin webbplats i många år utan större förändringar. Det är sällan ett problem i sig – en webbplats behöver inte byggas om bara för att den är gammal. Problemet uppstår när tekniken, innehållet eller besökarnas behov har förändrats mer än webbplatsen har hunnit med. Det är inte alltid lätt att själv se var gränsen går mellan "det här kan vi laga" och "det här kräver att vi bygger om från grunden". Här är fyra tecken värda att ta på allvar.

Autumn 25 230

Blogg

Vanliga problem på stora webbplatser och hur de kan lösas

Ju mer en webbplats växer, ju svårare blir den att hantera – både för de som besöker den och de som arbetar i den varje dag. Det som en gång var en tydlig struktur med några få sektioner blir med tiden hundratals sidor, otaliga underkategorier och innehåll som lagts till i omgångar under flera år utan en gemensam plan. Resultatet märks sällan på en gång, utan det smyger sig in tills en dag besökaren inte längre hittar det den söker, medan redaktören inte längre vet var något ska ligga. Nu ska vi gå igenom några av de vanligaste problemen på stora webbplatser och vad som faktiskt brukar lösa dem.

Autumn 25 270

Blogg

Därför väljer många organisationer att byta CMS

Ett CMS, ett content management-system, är verktyget en organisation använder för att publicera och uppdatera innehåll på sin webbplats. De flesta organisationer valde sitt CMS för länge sedan (ofta för fem, tio eller femton år sedan) och har sedan byggt vidare på det år efter år. Med tiden blir det svårare att leva med valet man en gång gjorde. Licenser blir dyrare, redaktörer får allt svårare att jobba i systemet och det som en gång kändes flexibelt börjar kännas som ett hinder. Låt oss gå igenom några av de vanligaste anledningarna till att organisationer väljer att byta CMS och vad de oftast vill uppnå med bytet.

Autumn 25 041

Blogg

Vad krävs av en bra IR-webb?

Förtroende är det som avgör hur ett börsnoterat bolag uppfattas av investerare, analytiker och aktieägare. Mycket av det förtroendet byggs eller tappas på webben. En IR-webb (Investor Relations), är den plats dit investerare, analytiker och aktieägare vänder sig när de vill förstå hur bolaget mår och vart det är på väg. För ett börsnoterat bolag är webbplatsen inte bara en kommunikationskanal, det är en del av hur bolaget lever upp till sin informationsplikt gentemot marknaden. Om en IR-webb är svår att navigera eller saknar rätt information kostar det mer förtroende än man tror. I detta blogginlägg går vi därför igenom vad en IR-webb faktiskt behöver innehålla och vad som skiljer en bra IR-webb från en som bara finns där av plikt.

Toxic GBG Bildbank 240424 LOW 55

Blogg

Annonstexter som konverterar: vad som faktiskt gör skillnad

De flesta som vill förbättra sina annonser börjar fel. De skriver om rubriker, byter bilder, testar nya CTA. Och visst, det kan ge effekt men det är sällan där den stora skillnaden ligger. När en annons inte konverterar handlar det oftare om att något i kedjan efter klicket inte fungerar. Annonsen är bara början. Det här är vad som faktiskt avgör om en annons konverterar.

DSC07122

Nyhet

Fyra svenskar utsågs till Umbraco MVP 2026. En av dem är vår kollega Daniel Andersson!

Förra veckan reste vi till Köpenhamn för årets upplaga av Codegarden, Umbracos årliga konferens och den naturliga samlingspunkten för hela det globala Umbraco-communityt. Två dagar av talks, Umbraco Awards och den där speciella stämningen som uppstår när folk som brinner för samma sak befinner sig i samma rum. Det var där nyheten kom: vår kollega Daniel Andersson utsågs till Umbraco MVP för 2026.

Autumn 25 151

Nyhet

Toxic firar 30 år med stark tillväxt, god lönsamhet och högt förtroende från både kunder och medarbetare

I år firar Toxic 30 år som digital partner till företag med behov av webb, e-handel, kundportaler, systemintegrationer och digitala affärslösningar. Efter tre decennier i en bransch som ständigt förändras fortsätter vi att växa, med starka resultat, god lönsamhet och ett högt förtroende från både kunder och medarbetare.

Toxic Oscar Salomonsson 5 (1)

Blogg

Det självspelande pianot inom B2B – Läs mer om rapporten Nordic Digital Commerce in B2B 2026

Nordens B2B-företag har passerat en tydlig vändpunkt. Litiums tionde upplaga av Nordic Digital Commerce in B2B 2026 visar att 81 procent av Nordens B2B-bolag idag möjliggör försäljning genom digitala kanaler, att digital försäljning i snitt står för 31 procent av intäkterna och att 58 procent planerar att öka sin budget för digital handel under det kommande året. Diskussionen handlar inte längre om huruvida man ska digitalisera sin försäljning – utan om hur man tar nästa steg.

Markvaruhuset

Nyhet

Markvaruhuset väljer Toxic för ny e-handelsplattform i Litium

Att bygga e-handel för en aktör som säljer till både företag och privatpersoner – med olika flöden, olika logik och höga krav på integration mot affärssystem – är ett projekt som ställer höga krav på rätt teknisk partner. Markvaruhuset har valt Toxic för det uppdraget.

DSC09055 2

Nyhet

Femte gången gillt – vi är nominerade till Umbraco Awards 2026!

Vi är väldigt glada över att ännu en gång vara nominerade till Umbraco Awards. I år är vi nominerade i kategorin Best Cloud Solution med vår lösning för KABE AB.

Pexels Tara Winstead 8386440

Blogg

Vad är Meta Andromeda och hur påverkar det din annonsering?

Annonserar du på Instagram och Facebook? Då har du säkert märkt att annonserna inte riktigt fungerar som förut. Plötsligt verkar vissa annonser nå rätt personer medan andra försvinner i flödet. Vad ligger bakom förändringen och vad innebär det för dig som annonserar? Vi reder ut det.

Autumn 25 002

Nyhet

Fyra webbplatser i en lösning – ny digital plattform för Atle

För att skapa en mer flexibel, skalbar och redaktörsvänlig webbmiljö har Atle valt Toxic som digital partner. Tillsammans utvecklar vi nu en ny webbplattform i Umbraco som samlar flera bolag i en gemensam lösning ochskapar skalfördelar i linje med bolagets tillväxtstrategi.

3D3A4787

Nyhet

Toxic utses till Umbraco Contributing Platinum Partner 2025

Toxic fortsätter att stärka sin position inom Umbraco och har nu utsetts till Umbraco Contributing Platinum Partner 2025 – en internationell utmärkelse som lyfter fram partners som aktivt bidrar till att utveckla och stärka hela Umbraco-ekosystemet.

Hero Offert

Nyhet

Toxic inleder långsiktigt samarbete med Qvalify inom SEO och Google Ads

Qvalify är ett av Sveriges ledande företag inom ISO-certifieringar, inspektioner och besiktningar. Med över 30 års erfarenhet hjälper de organisationer att stärka kvalitet, effektivitet och trygghet genom certifiering av ledningssystem, utbildningar samt olika typer av granskningar. För att öka synligheten och skapa tydligare resultat kring sina utbildningar och certifieringar har Qvalify valt Toxic som långsiktig partner inom SEO och Google Ads.

Autumn 25 048

Blogg

SEO för B2B – så når du rätt beslutsfattare i sökresultaten

Att arbeta med SEO för B2B är en helt annan spelplan än att optimera för konsumenter. Beslutsprocessen är längre, fler personer är inblandade och varje affär är ofta värd mycket mer. Det betyder att varje klick från rätt person kan vara ovärderligt, medan fel trafik riskerar att bli bortkastad tid. På Toxic jobbar vi dagligen med B2B-företag och vet hur man anpassar strategin för att nå just de beslutsfattare som kan fatta beslut.

DSC07489

Nyhet

Sebastian Pierre tillbaka på Toxic – i rollen som utvecklare och konsultchef

Med lång erfarenhet inom programmering och ett tydligt intresse för ledarskap är Sebastian nu tillbaka på Toxic i rollen som utvecklare och konsultchef. I denna intervju får du lära känna honom bättre, höra om hans resa in i IT-branschen och hur det känns att vara tillbaka på Toxic igen.

Fredrick F U9 Prasawlc Unsplash

Nyhet

Toxic inleder samarbete med Meson Group kring webb och PIM på Litium

Meson Group, som är en del av Indutrade, är en ledande leverantör av ventiler och flödeskontrollprodukter till den globala marina industrin. Med huvudkontor i Laholm, säljkontor i Europa och Asien och ett stort nätverk av distributörer arbetar Meson med tekniskt avancerade produkter och omfattande informationsflöden. För att stärka sin digitala närvaro och skapa en mer skalbar hantering av produktdata har de valt Toxic som partner för att ta fram en ny global webbplats och implementera Litium PIM.