Hoppa till innehållet
Hem 1250X1000 Ab00003163 1024X819

Weland Solutions hyr utvecklingsteam från Toxic – får en extern utvecklingsavdelning med bredd, trygghet och driv

För att få fart på utvecklingen av sin portal, Weland HUB, valde Weland Solutions att hyra ett utvecklingsteam från Toxic. Med ett sammansvetsat team bestående av utvecklare, projektledare och affärsutvecklare får de nu både bredd, struktur och långsiktighet.

I stället för att anställa utvecklare själva eller hyra in enskilda konsulter valde Weland Solutions att hyra ett helt utvecklingsteam från oss – ett upplägg som ger dem tillgång till sex utvecklare, en projektledare och en affärsutvecklare. Det innebär att de inte bara får bred teknisk kompetens, utan även ett sammansvetsat team som kan driva utvecklingen framåt med struktur, helhetsperspektiv och affärsfokus.

"Toxic är en seriös och kompetent partner som tagit över drift och vidareutveckling av vår portal Weland HUB. De är lyhörda, tekniskt starka och har visat stort engagemang – även utanför sitt ursprungliga uppdrag."
– Hans Johnsson, utvecklingschef på Weland Solutions

Ett upplägg som skapar effektivitet och trygghet

Vi sköter projektledning och är ett aktivt stöd i utvecklingsplaneringen tillsammans med Hans Johnsson, som är utvecklingschef på Weland Solutions. Vi arbetar med tre månaders framförhållning och har kontinuerliga avstämningar där vi gemensamt prioriterar vad som ska utvecklas. Vårt team föreslår nya funktioner, hanterar inkommande behov och matchar uppgiften med den i teamet som är bäst lämpad.

För Weland Solutions innebär det inte bara bättre fart i utvecklingen – det skapar också trygghet. Med ett helt team bakom sig finns alltid rätt kompetens tillgänglig.

"Vi hjälper inte bara till med kod och utveckling. Vi bidrar även med affärsutveckling – genom att arbeta nära Weland Solutions och förstå verksamhetens behov bidrar vi till att portalen skapar värde internt och externt – för medarbetare såväl som kunder."
– Kristian Andersson, affärsutvecklare på Toxic Interactive Solutions

Ett system som förenklar och kopplar ihop

Det skräddarsydda systemet Weland HUB är kopplat till både CRM och produktionssystem, vilket innebär att information om ordrar, maskiner och ärenden samlas på ett ställe. Det förenklar arbetet, minskar manuella moment och gör kommunikationen tydligare – både internt och gentemot kunder.

Just nu håller vi på att digitalisera FAT-processen in i Weland HUB – från teststart till signerat dokument. Istället för manuella checklistor skapar vi strukturerade digitala arbetsflöden med steg-för-steg-listor, validering och e-signering. Det gör processen tydlig, spårbar och kopplad till rätt maskin. Det slutgiltiga dokumentet förs automatiskt över till de system där det ska vara tillgängligt.

“Detta är ett exempel på hur vi hjälper små och medelstora företag att spara tid och pengar genom att digitalisera manuella, repetitiva processer och samtidigt gör det enklare för personalen.”
– Kristian Andersson , affärsutvecklare på Toxic Interactive Solutions

Från enskilda insatser till ett långsiktigt partnerskap

Weland Solutions hade tidigare både anställda utvecklare och inhyrda konsulter. I det nya upplägget har de fått ett sammansvetsat team med driv, struktur och rätt kompetens – inklusive projektledning och affärsutveckling.

"Jag ser alltid fram emot våra avstämningar. Det är ett roligt och värdefullt samarbete där vi får vara en aktiv del av deras vardag – och det märks att det vi gör uppskattas."
– Kristian Andersson, affärsutvecklare på Toxic Interactive Solutions

Vi på Toxic är stolta över att vara Weland Solutions externa utvecklingsavdelning och ser fram emot att fortsätta utveckla både systemet och samarbetet.

Om Weland Solutions

Weland Solutions är en svensk tillverkare av hissautomater som effektiviserar lagerhantering och logistik inom industri och e-handel. Med deras lösningar går det att spara upp till 90 % golvyta, öka plockfrekvensen och förbättra arbetsmiljön. Företaget har sin utveckling och tillverkning i Gislaved och finns representerat i 18 länder.

Vill du också hyra ett utvecklingsteam?

Tveka inte att kontakta oss så pratar vi vidare!

👉 Läs mer om vårt erbjudande inom skräddarsydda lösningar här

Läs mer

Se alla våra nyheter

Autumn 25 205

Blogg

Sökordsstrategi: Så väljer du rätt nyckelord för din verksamhet

Att synas på Google handlar inte om tur. Det handlar om strategi. Med rätt sökord kan du nå rätt personer vid rätt tillfälle med ett budskap som faktiskt leder till affärer. Här går vi igenom hur du bygger en sökordsstrategi som gör mer än att driva trafik – den hjälper ditt företag att växa.

1534520 M4 Scaled

Nyhet

Toxic och NIBU inleder ny digital satsning och bygger en modern e-handelslösning i Litium

NIBU tar nästa steg i sin digitala utveckling och väljer Toxic som partner när de bygger en ny e-handelslösning i Litium. Målet är att skapa en snabb, tydlig och användarvänlig upplevelse för både B2B- och B2C-kunder samt förenkla interna flöden med en plattform som håller över tid.

Autumn 25 088

Blogg

Umbraco 17 – Del 2: Så planerar du din uppgradering

När en ny LTS-version släpps är det klokt att planera sitt nästa steg. I den här delen fokuserar vi på vad uppgraderingen till Umbraco 17 innebär i praktiken: hur versionerna påverkas, vad du bör tänka på innan du uppgraderar och när det är rätt läge att ta klivet beroende på vilken version du använder i dag.

Praktik Banner

Nyhet

Nytt ramavtal stärker samarbetet mellan Toxic och Infranord

Efter flera års samarbete tar Toxic och Infranord nästa steg. Genom ett nytt ramavtal blir Toxic en långsiktig utvecklingspartner med ansvar för både nyutveckling och förvaltning av Infranords interna system – med fokus på modern front-end-utveckling och ett mer integrerat arbetssätt.

Webbutveckling av e-handel

Blogg

Umbraco 17 – Del 1: Vi går igenom nyheterna

Umbraco 17 är äntligen här och den nya LTS-versionen kommer med flera stora förändringar under huven. I den här första delen går vi igenom de viktigaste nyheterna: ett helt ombyggt backoffice, den nya TipTap-editorn, AI-stödet med MCP och andra förbättringar som gör Umbraco modernare, snabbare och smidigare att jobba i.

Autumn 25 133

Blogg

Vad är Generative Engine Optimization (GEO)?

AI håller på att förändra hur människor söker, upptäcker och fattar beslut på nätet. Verktyg som ChatGPT, Google Gemini, Perplexity och Bing Copilot ger redan svar direkt i sökresultaten utan att användaren behöver klicka sig vidare till en webbplats. För företag är det en ny verklighet. Det räcker inte längre att bara synas högt i Googles resultat. Du måste också bli vald av AI och det är här Generative Engine Optimization (GEO) kommer in i bilden.

Essem Design

Nyhet

Essem Design tar varumärket ut i världen – lanserar global e-handel med ny design och UX

Essem Design tar ett stort steg framåt och lanserar en global e-handel som speglar företagets varumärke och vision. Den nya lösningen, framtagen tillsammans med Toxic, kombinerar inspirerande design, förbättrad prestanda och marknadsanpassad e-handel för hela Europa och USA.

Bildbank 2025 1 224 (1)

Blogg

Så förändrar AI B2B och arbetslivet – Oscars reflektioner kring Litiums och Microsofts senaste rapporter

AI är just nu ett av de mest omtalade områdena inom både affärsutveckling och arbetsliv. För att förstå var vi står idag och vad som väntar framåt har Oscar Salomonsson, affärsområdesansvarig för e-handel på Toxic Interactive Solutions, delat sina reflektioner kring två aktuella rapporter: The Rise of AI in B2B Digital Commerce från Litium och Working with AI: Measuring the Occupational Implications of Generative AI från Microsoft.

Johan

Nyhet

Från Optimizely till Umbraco CMS – LRF:s plattformsresa

När Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) bestämde sig för att byta webbplattform handlade det om både kostnader, funktionalitet och framtida behov. Valet föll på Umbraco – en lösning som idag ger organisationen mer flexibilitet och en smidigare vardag.

Toxic GBG Bildbank 240424 LOW 58

Blogg

PunchOut, PIM och e-handel – en komplett B2B-lösning med Shopspray

I dagens B2B-flöden – särskilt i Sverige där både företag och offentlig sektor har höga krav på automation och datakvalitet – räcker det inte med en snygg e-handel i frontend. För att leverera en sömlös och skalbar PunchOut-lösning krävs att tre centrala delar samverkar: ett PIM-system, en e-handelsplattform och kundens inköpssystem.

Beslag Design

Nyhet

Toxic bygger ny webb & e-handel för Beslag Design

Beslag Design, en ledande aktör inom beslag och inredningsdetaljer med egen produktutveckling, satsar tillsammans med Toxic på en ny digital plattform byggd på Litium. Satsningen omfattar en ny webbplats, en återförsäljarportal och ett kraftfullt PIM-system. Målet är att effektivisera interna flöden, centralisera produktdata och skapa en ännu smidigare köpupplevelse för återförsäljare och kunder.

Toxic Bildbank 240418 17

Nyhet

Tillgänglighet på agendan – allt fler företag vänder sig till Toxic

Intresset för digital tillgänglighet växer snabbt och många företag söker nu vägledning för att möta nya krav – men också för att skapa en mer inkluderande digital upplevelse. Hos oss på Toxic märks det tydligt.

Bildbank 65

Blogg

Vad är PunchOut? Fördelar för B2B-företag och offentlig sektor

PunchOut gör det möjligt att koppla ihop kundens inköpssystem med leverantörens e-handel – och automatisera hela beställningsflödet. I detta blogginlägg går vi igenom hur tekniken fungerar, vilka fördelar den ger och varför allt fler företag och offentliga organisationer använder PunchOut i sin inköpsprocess.

Toxic Bildbank 240418 29

Guide

Din guide till effektiva systemintegrationer med EntityFlow

Har du flera system som inte kommunicerar med varandra på ett effetkivt sätt? Då är du inte ensam. Många företag brottas med ineffektiva arbetsflöden, manuell hantering och felaktig information helt i onödan. Med rätt systemintegration kan du minska risken för fel, frigöra tid och öka effektiviteten.

Sjonara Campingplats Fotograf Magnus Strom

Nyhet

Svensk Camping bygger ny branschwebbplats på Umbraco

Svensk Camping, tidigare känt som SCR, har gjort ett omfattande varumärkeslyft. I samband med lanseringen av en ny grafisk identitet bygger de nu en helt ny webbplats – ett uppdrag som genomförs tillsammans med Toxic. Resultatet blir en informativ och modern plattform för både bransch och medlemmar.

Dce243 B14589af51984e34ab50c251f0bdfa43~Mv2

Nyhet

Nordeka väljer Toxic som tillväxtpartner – inleder samarbete med revenue sharing-upplägg

Nordeka är ett nystartat svenskt skovarumärke med höga ambitioner och en tydlig vision: att förändra hur vi ser på fötter, skor och naturlig rörelse. Med starkt ambassadörskap från medgrundaren Isak Nyqvist har de snabbt gjort avtryck. Nu tar de nästa steg tillsammans med oss på Toxic.

DSC01233

Nyhet

Vi är den enda svenska byrån som är nominerade till Umbraco Awards fyra år i rad!

För fjärde året i rad är vi på Toxic nominerade till Umbraco Awards och vi är den enda svenska byrån med den bedriften. Denna gång i kategorin “Best Cloud Solution” med webblösningen för NordGen – ett projekt där fokus legat på redaktionell frihet, effektivt arbetsflöde och långsiktig hållbarhet.

DSC00964

Nyhet

Toxic befäster sin närvaro i Göteborg med större lokaler

I samband med vår fortsatta tillväxt har Toxic nu flyttat in i större lokaler i Göteborg. Lokalerna är belägna högst upp på Mässans Gata 8, på våning 8 ovanför Svenska Mässan, mitt emellan Scandinavium och Gothia Towers.

Dardan Selmani

Nyhet

Så driver vi framgång med digital marknadsföring – med våra kunder i fokus

På Toxic hjälper vi företag att nå sina mål med datadrivna strategier och kreativa lösningar inom digital marknadsföring. Med ett engagerat team strävar vi efter att skapa betydande värde – oavsett bransch eller utmaning.

Länsförsäkringar Fastighetsförmedling

Nyhet

Tekniska fördelar och samarbetet bakom Länsförsäkringar Fastighetsförmedlings digitala plattform

Vi är stolta över vårt nära samarbete med Länsförsäkringar Fastighetsförmedling. Tillsammans har vi skapat en modern och användarvänlig webbplats i Umbraco som tydligt presenterar objektinformation och förenklar både köp- och säljprocessen. Här får du en inblick i samarbetet och de tekniska lösningarna bakom plattformen. “Målet var att skapa en lösning som verkligen underlättar för Länsförsäkringar Fastighetsförmedling och deras kunder – och det tycker jag att vi har lyckats bra med,” säger Karl Ekberg, systemutvecklare på Toxic.

Toxic Säljpitch 13

Blogg

Att byta från Optimizely till Umbraco – därför väljer fler företag att ta steget

Funderar ni på om ert nuvarande CMS är värt kostnaden? Ni är inte ensamma. Allt fler företag ser över om de verkligen använder all funktionalitet de betalar för och väljer att byta från licensbaserade plattformar som Optimizely till open source-alternativ som Umbraco. Kalle Ekstrand, grundare på Toxic och försäljningschef, berättar varför det steget ofta blir ett lyft för både teamet och affären.